Livs.se

2017-06-05 kl 11.23

Fazer måste ta sitt ansvar för våra medlemmar

Nu måste Fazer ta ansvar för de anställda som blir av med jobbet på bageriet i Lövånger, säger Livs förbundsordförande Eva Guovelin med anledning av att det nu är definitivt att Fazer lägger ned bageriet i Lövånger. 60 anställda sägs upp. Delar av produktionen uppges ska flyttas till Umeå.

Vi är djupt besvikna över att Fazer inte lyckats säkra fortsatt produktion i Lövånger, fortsätter Eva Guovelin. Livsklubben har gjort ett bra jobb och kämpat hårt för att hitta en lösning för fortsatt produktion i Lövånger, men tyvärr utan resultat.

Fazer måste ge våra medlemmar stort stöd i omställningsprocessen till nytt jobb. Det är många duktiga anställda med lång erfarenhet av livsmedelsproduktion som nu blir utan anställning, avslutar Eva Guovelin.